Ledelse af organisationskultur (i-bog) af Mette Møbjerg Madsen
Spring til hovedindhold
Forsideillustration til Ledelse af organisationskultur (i-bog)

Ledelse af organisationskultur (i-bog)

Det er meget sjældent, at en leder kommer til en kultur, der slet ikke har nogen forhistorie, og hvor kulturen kan skabes fra grunden. En leder møder altid enten en allerede meget etableret kultur eller individer med erfaringer fra andre kulturer, som de forsøger at implementere i den nuværende kultur.

Hvordan kan offentlige ledere arbejde med den arbejdskultur, der findes i deres respektive afdeling eller organisation? Bogen analyserer og beskriver, hvordan kulturer er forskellige, og hvordan de skal forandres alt efter deres aktuelle ståsted. Bogen bygger på datamateriale hentet fra forskellige offentlige arbejdspladser.

Ledelse af organisationskultur henvender sig til undervisere og studerende på videregående uddannelser, som beskæftiger sig med organisationskultur og dennes indvirkning på organisationen.

Dette er en i-bog, en digital udgave af den trykte bog, suppleret med digitale værktøjer som fx oplæsning, søge- og notefunktion. I-bogen kan læses på computer, tablet og smartphone overalt, hvor der er internetadgang.

Fås som
Enkeltbrugerlicens

Adgang1 brugere
Adgangsperiode4 års adgang
BetalingUdløber automatisk

I alt

200,00 kr.

160,00 kr. ekskl. moms